اختلال کارکرد اعصاب ، راهنمای بیماران

شامل تشنج های عصبی ، اختلال حرکت عصبی و سایر نشانه های عصبی

درد  درد يک نشانه‌ي بسيار متداول در مبتلايان به نشانه‌هاي کنشي عصبي است. پرداختن به تمام جزئيات مرتبط با درد در اين وب‌سايت نمي‌گنجد. با اين حال، مهم است بدانيد که آيا به عنوان بخشي از بيماري (يا مشکلي مانند ضعف کنشي) خود به درد مزمن نيز مبتلا هستيد يا خير. اگر چنين باشد، اين دو احتمالاً با هم مرتبط هستند.
ام.آر.آي. بيشتر مبتلايان به درد مزمن، تغييرات طبيعي مرتبط با سن را نشان مي‌دهد و هيچ علت ساختاري براي نشانه‌ها وجود ندارد.
درد مزمن را همچنين مي‌توان به عنوان مشکلي در کارکرد سيستم عصبي در نظر گرفت که پيچيده بوده و درک آن زمان‌بر است.

مناطق درد
متداول‌ترين انواع درد در مبتلايان به نشانه‌هاي کنشي عصبي عبارت است از:
1- کمردرد: اغلب در قسمت پايين کمر که به اطراف منتشر مي‌شود.
2- گردن‌درد: اغلب مداوم است و با حرکت بدتر مي‌شود.
3- درد منتشر عضله و مفصل: گاهي به اين وضعيت «فيبروميالژي» گفته مي‌شود؛ به‌خصوص زماني که در ترکيب با خستگي و خواب نامناسب بروز مي‌کند.
4- درد پيچيده‌ي منطقه‌اي: اين مشکل زماني بروز مي‌کند که عضو دردناک و استفاده از آن دشوار است و اغلب بعد از آسيب شديد رخ مي‌دهد. عضو ممکن است متورم باشد يا تغيير رنگ دهد. ضعف نيز در عضو آسيب‌ديده به چشم مي‌خورد که البته کاملاً به دليل درد نيست و ويژگي‌هاي باليني آن به ضعف کنشي شباهت دارد. به همين طريق، ممکن است همراه با درد پيچيده‌ي منطقه‌اي، نشانه‌هاي حسي کنشي و اختلالات حرکتي کنشي نيز ديده شود.
بيشتر در اين باره بخوانيد.

درک حلقه‌ي معيوب درد
يکي ديگر از موارد مشترک ميان مديريت درد مزمن با مديريت بعضي از نشانه‌هاي کنشي، شکل‌گيري حلقه‌ي معيوب درد است که مشکل را بدتر مي‌کند. به عنوان مثال، اگر شما زمين بخوريد و کمرتان آسيب ببيند، ممکن است کمردرد تا يکي دو روز حرکت کردن را برايتان دشوار کند؛ اما پس از اين مدت، حرکت کردن آرام و آهسته و بالا بردن تحرک بهترين کاري است که مي‌توانيد انجام دهيد. درست است که اين کار دردناک است، اما هر چه بيشتر تحرک داشته باشيد، درد هم کمتر خواهد شد.
مشکلي که گاهي اوقات پيش مي‌آيد (به‌خصوص بعد از صدمات کوچک) اين است که افراد نگران مي‌شوند که کمردرد آنها نشان‌دهنده‌ي يک صدمه‌ي جدي يا «پاره شدن» چيزي باشد. قابل درک است که فردي که چنين فکري دارد، ممکن است نسبت به حرکت کردن بي‌ميل باشد و درد را نشان‌دهنده‌ي اين مسئله در نظر بگيرد که آسيبي وجود دارد که در نتيجه‌ي آن تحرک بايد به حداقل برسد. با اين حال، اين رويکرد در نهايت به تحرک کمتر و کمتر و درد بيشتر و بيشتر منجر مي‌شود. چنانچه در تصوير ديده مي‌شود.

 

حلقه‌ي معيوب درد
از جزوه‌ي کمردرد ARC

براي درد به کجا مراجعه کنيم؟
اگر مشکل اصلي شما درد است، مي‌توانيد با مراجعه به کلينيک‌هاي درد يا برنامه‌هاي مديريت درد زمان بيشتري را صرف درک درد خود و سازگاري با آن کنيد.

حقوق معنوی این وب سایت متعلق به دکتر جان استون می باشد که نسخه فارسی آن توسط دکتر محمد اربابی ترجمه و آماده گردیده است.