اختلال کارکرد اعصاب ، راهنمای بیماران

شامل تشنج های عصبی ، اختلال حرکت عصبی و سایر نشانه های عصبی

ساير اختلالات و نشانه‌هاي عصبي  مطالعات نشان داده است که مبتلايان به نشانه‌هاي کنشي عصبي به ميزان بالاتري دچار نشانه‌هاي کنشي در مناطق ديگر بدن نيز مي‌شوند.
اين نشانه‌ها ممکن است شامل موارد زير باشد:
سندرم روده‌ي تحريک‌پذير
سوزش معده يا سوء‌هاضمه‌ي بدون علت (سوء‌هاضمه‌ي کنشي)
فيبروميالژي (ر.ک. درد)
بدکارکردي مفصل گيجگاهي‌زيرواره‌اي
درد صورت غيرمعمولي
سندرم هماچوري درد کمر
خستگي مزمن بدون علت (ر.ک. خستگي)
درد لگن بدون علت/ عادت ماهانه‌ي شديد و دردناک
درد سينه‌ي غيرمعمولي
بالا رفتن تنفس مزمن

گاهي نشانه‌هاي مختلف از اواخر نوجواني و اوايل بيست سالگي مدام پيدا و پنهان مي‌شوند که نشان‌دهنده‌ي آسيب‌پذيري ديرين نسبت به اين نشانه‌ها است.
اما هميشه چنين نيست. يک فرد ممکن است هر يک از نشانه‌هايي را که در اين وب‌سايت شرح داده شد به تنهايي داشته باشد يا فردي ممکن است تا 40 يا 50 سالگي کاملاً سالم باشد و ناگهان به تعداد زيادي از نشانه‌هاي کنشي مبتلا شود؛ با وجودي که قبلاً هرگز آنها را تجربه نکرده است.
اما خوب است بدانيد اگر متوجه شديد به دليل نشانه‌هاي مختلفي مدام در حال مراجعه به پزشک و متخصصين مختلف هستيد و ظاهراً به هيچ نتيجه‌اي نمي‌رسيد، شما تنها نيستيد و اين الگوي بيماري به خوبي شناخته‌شده است.

سندرم روده‎ي تحريک‌پذير (IBS)
اين مشکل شايع اغلب با ورم شکمي يا درد مرتبط با يبوست و/يا اسهال بروز مي‌کند و در کنار ساير مشکلات کنشي در شکم، عامل مراجعه‌ي يک‌سوم تا نيمي از بيماراني است که به کلينيک‌هاي بيماري‌هاي گوارشي در بيمارستان‌ها مراجعه مي‌کنند. مانند نشانه‌هاي کنشي عصبي، هيچ بيماري ساختاري‌اي وجود ندارد که اين نشانه را ايجاد کرده باشد.
متخصصان بيماري‌هاي گوارشي، سندرم روده‌ي تحريک‌پذير را يک مشکل واقعي مي‌دانند که عامل آن اختلالي در عملکرد دستگاه گوارش است. در اين مشکل تمرکز اصلي بر اشکال در کنترل عصبي روده (از جمله مغز) است.
متخصصان گوارش سندرم روده‌ي تحريک‌پذير را به اين صورت تعريف کرده‌اند:
در شرايطي که شروع نشانه‌ها از حداقل 6 ماه قبل باشد، حداقل به مدت 3 ماه درد يا ناراحتي شکمي مداوم وجود داشته باشد که مرتبط با 2 يا تعداد بيشتري از موارد زير باشد (ناراحتي به اين معنا است که حسي ناراحت وجود داشته باشد که نتوان آن را به صورت درد توصيف کرد):
• بهبود دفع؛ و/يا
• شروع نشانه‌ها هم‌زمان با تغيير در دفعات دفع؛ و/يا
• شروع نشانه‌ها هم‌زمان با تغيير در شکل (ظاهر) مدفوع

سوءهاضمه‌ي کنشي
اين مشکل زماني است که فرد به سوزش معده يا نشانه‌هاي سوءهاضمه دچار است، اما با استفاده از دوربين يا آزمايش‌هاي ديگر هيچ عاملي براي توجيه نشانه‌ها يافته نمي‌شود. متخصصان گوارش سوءهاضمه‌ي کنشي را به اين صورت تعريف کرده‎اند:
در شرايطي که شروع نشانه‌ها از حداقل 6 ماه قبل باشد، حداقل به مدت 3 ماه 1 يا تعداد بيشتري از موارد زير وجود داشته باشد:
• احساس پري آزاردهنده بعد از غذا خوردن
• سيري زودهنگام
• درد بالاي معده
• سوزش بالاي معده
• نشانه‌اي از بيماري ساختاري که نشانه‌ها را توضيح دهد، وجود نداشته باشد (از جمله با اندوسکوپي)

درد لگن بدون علت/ عادت ماهانه‌ي شديد و دردناک
در زنان مبتلا به نشانه‌هاي کنشي عصبي افزايش چشمگيري در مشکلات زنانه‌ي پيشين ديده مي‌شود. از جمله:
• درد شديد عادت ماهانه
• عادت ماهانه‌ي سنگين و شديد
• درد لگن مزمن
در نتيجه‌ي اين نشانه‌ها، نرخ هيسترکتومي (جراحي خارج کردن رحم) در بيماران مبتلا به نشانه‌هاي کنشي عصبي بسيار بيشتر از جمعيت عمومي است.
در حالي که ارتباط نشانه‌ها با اين مشکلات زنانه مشهود است، به درستي مشخص نيست چه مشکلي در کار است. آسيب‌پذيري نسبت به نشانه‌ها و سندرم‌ها به نظر حائز اهميت مي‌رسد.
مفيدترين موضوعي که بايد بدانيد اين است که اگر تاريخچه‌اي از مشکلات زنانه داريد و حالا به نشانه‌هاي کنشي عصبي مبتلا شده‌ايد، احتمالاً اين يک تصادف نيست.
مردان مبتلا به نشانه‌هاي کنشي عصبي نيز به احتمال بيشتري مستعد درد بيضه هستند؛ هرچند در اين زمينه پژوهش‌هاي کمتري انجام شده است.

درد سينه‌ي غيرمعمولي
زماني که افراد با درد سينه به کلينيک مراجعه مي‎کنند، حدود يک سوم آنها هيچ اثري از بيماري قلبي و عروقي، مري/معده يا ساير دلايل شناخته‌شده‌ي درد نشان نمي‌دهند؛ با اين حال، درد آنها کاملاً واقعي است، ممکن است مکرر باشد و از آنجايي که فرد احساس مي‌کند دچار نشانه‌هاي آنژين صدري يا حمله‌ي قلبي شده است، هراس‌آور است.
اغلب به اين حالت «درد سينه‌ي غيرمعمول» مي‌گويند. اين يک نشانه‌ي کنشي ديگر است که به بهترين شکل به صورت يک سندرم درد توجيه مي‌شود که سينه را هدف گرفته (صفحه‌ي مرتبط با درد را ببينيد). درد سينه نگران‌کننده است. همچنين، نگراني اگر به شکل اضطراب شديد حاد بروز کند (که به آن وحشت‌زدگي گفته مي‌شود)، اغلب به احساس گرفتگي سينه مي‌انجامد. در نتيجه مي‌توان ديد که اين دو مشکل مي‌توانند با تشکيل حلقه‌اي معيوب، يکديگر را تشديد کنند.
البته بايد در نظر داشته باشيم که بسياري از مبتلايان به درد سينه‌ي غيرمعمول نه چندان مضطرب هستند و نه دچار وحشت‌زدگي مي‌شوند.

بالا رفتن تنفس مزمن
افرادي که به صورت مزمن دچار بالا رفتن تنفس مي‌شوند، مي‌توانند گستره‌اي از نشانه‌هاي عصبي از جمله سرگيجه، سوزن‌سوزن شدن، خستگي و کم آوردن نفس را تجربه کنند. اين بيماران ممکن است به دليل تنفس بيش از اندازه دي‌اکسيد کربن پاييني در جريان خون خود داشته باشند و اين مسئله نشانه‌هاي آنها را به شيوه‌اي فيزيولوژيکي تشديد کند.
اغلب بالا رفتن سرعت تنفس بخشي از يک مجموعه‌نشانه است تا اينکه خود يک دليل ريشه‌اي باشد. با اين حال، درماني که براي بهبود تنفس طراحي شده و به «آموزش مجدد تنفس» نيز موسوم است، مي‌تواند در بهبود ساير نشانه‌ها نيز مؤثر عمل کند.

حقوق معنوی این وب سایت متعلق به دکتر جان استون می باشد که نسخه فارسی آن توسط دکتر محمد اربابی ترجمه و آماده گردیده است.