اختلال کارکرد اعصاب ، راهنمای بیماران

شامل تشنج های عصبی ، اختلال حرکت عصبی و سایر نشانه های عصبی

مشکل در پيدا کردن کلمات نشانه‌هاي کنشي کلامي و بلع
متداول‌ترين نشانه‌هاي کنشي کلامي و بلع عبارت‌اند از:
شل شدن زبان: شل بودن زبان گاهي طبيعي است و گاهي نه. اين نوع صحبت کردن شبيه به صحبت کردن در زمان مستي است، در حالي که فرد مبتلا چيزي ننوشيده است. وضعيت با خستگي بيشتر بدتر مي‌شود. عصب‌شناس شما اغلب با مشاهده‌ي اين نشانه تشخيص مياسنتي گراويس را نيز در نظر مي‌گيرد، اما ممکن است اين وضعيت به صورت يک نشانه‌ي کنشي نيز بروز کند.
لکنت زبان: افرادي که قبلاً هرگز لکنت نداشته‌اند، ممکن است مانند لکنت اکتسابي اين وضعيت را تجربه کنند. کلام آنها ممکن است کند باشد و به جاي پايان هر کلمه در ميانه‌ي کلمات فاصله بيفتد. اين امکان نيز وجود دارد که کلام تلگرافي باشد؛ به اين معنا که کلماتي مانند «و»، «که» و غيره از جمله حذف شود.
مشکل در پيدا کردن کلمات: اين مشکل بيش از يک نشانه‎ي کلامي، يک نشانه‌ي فکري (شناختي) است. ممکن است متوجه شويد که:
• دنبال کلمه‌ي مناسب مي‌گرديد ولي به ذهنتان نمي‌آيد.
• کلمات را در جمله با هم مخلوط مي‎کنيد.
• کلمات به اشتباه يا به صورت کلماتي بي‌معني از دهانتان خارج مي‌شوند؛ مثلاً به جاي اينکه بگوييد: «ايستگاه قطار کجاست؟» مي‌گوييد: «پيستگاه قطار کجاست؟»
زمزمه کردن/ گرفتگي صدا: اين نوع کلام شبيه به وقتي است که کسي گلودرد (لارنژيت) دارد؛ اما مشکل به دليل گلودرد يا هيچ‌نوع مشکل قابل مشاهده‌اي در تارهاي صوتي ايجاد نشده و بسيار طولاني‌تر از آن ادامه پيدا مي‌کند. اغلب به اين وضعيت «آواپريشي کنشي» گفته مي‌شود. معاينه معمولاً به وسيله‌ي پزشک گوش و حلق و بيني انجام مي‌شود تا اطمينان حاصل شود هيچ دليل قابل شناسايي‌ ديگري وجود ندارد. مشکل ممکن است مقطعي باشد و حتي گاهي با گلودرد آغاز شود، اما حتي پس از اينکه ويروس از بين رفت نيز تارهاي صوتي «فراموش مي‌کنند» به شيوه‌ي طبيعي خود کار کنند.
گاه پيش مي‌آيد که افراد به طور کامل صداي خود را از دست مي‌دهند؛ به اين وضعيت «لالي حنجره‌اي کنشي» گفته مي‌شود.
سندرم لهجه‎ي خارجي: يکي ديگر از مشکلات کنشي نادر در کلام سندرم لهجه‌ي خارجي نام دارد. علت آن مي‌تواند مشکلات عصب‌شناختي متعددي باشد، اما در عين حال هم ممکن است يک نشانه‌ي کنشي عصبي باشد. در اينجا و اينجا دو گروه خصوصي فيسبوک براي مبتلايان وجود دارد. يک وب‌سايت نيز درباره‌ي سندرم لهجه‌ي خارجي وجود دارد که بيل کاتز در دانشگاه تگزاس در دالاس آن را اداره مي‌کند.
مشکلات بلع: در شرايط معمول اگر يک فرد مبتلا به نشانه‌هاي کنشي، مشکلات بلع مرتبط نيز داشته باشد حس مي‎کند چيزي در قسمت بالاي گلويش گير کرده است. اين اتفاق حتي ممکن است زماني بيفتد که فرد در حال بلع نيست، اما مي‌تواند بلع را نيز دشوار کند. اين نشانه اغلب «گلوبوس حنجره» ناميده مي‌شود. معمولاً معاينه را پزشک گوش و حلق و بيني انجام مي‌دهد تا اطمينان حاصل شود علت قابل شناسايي ديگري وجود ندارد.

چرا آزمايش‌هاي من طبيعي است؟
در اين دسته مشکلات کلامي و بلع، تمام بخش‌هاي سيستم عصبي سالم هستند و صرفاً گاهي کار خود را به درستي انجام نمي‎دهند.
پزشک شما با گوش دادن به شرح حال شما و انجام معاينه به تشخيص مي‌رسد.
اسکن و آزمايش‌هاي طبيعي در رسيدن به تشخيص کمک مي‌کنند، اما اغلب تشخيص نهايي را يک عصب‌شناس معين مي‎کند (يا در مورد آواپريشي کنشي، پزشک گوش و حلق و بيني).

يعني اين مشکل زاييده‌ي ذهن من است؟
پاسخ منفي است. با کليک بر پيوند ساخته و پرداخته‌ي ذهن بيشتر در اين باره مطالعه کنيد.

 

حقوق معنوی این وب سایت متعلق به دکتر جان استون می باشد که نسخه فارسی آن توسط دکتر محمد اربابی ترجمه و آماده گردیده است.